WCAG 2.1
Od 2012 roku w Polsce obowiązują przepisy, które wymagają od instytucji finansowanych z pieniędzy publicznych (czyli wszystkich obywateli), aby ich strony internetowe były dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W związku z tym, że przepisy nie wprowadzały żadnych konsekwencji za brak zachowania dostępności, przepisy uległy zmianie.
W związku ze zmianą przepisów od 28.09.2020, strony instytucji publicznych muszą być dostosowane do standardu WCAG 2.1 poziom AA. Brak dostosowania strony internetowej po tym terminie grozi karą w wysokości do 5000 zł.
Nie chcemy jednak nikogo straszyć. Czym więc jest to WCAG 2.1?
WCAG jest to zbiór wytycznych zarówno dla programistów, jak i dla redaktorów zarządzających stroną internetową. W związku z tym każda nasza realizacja jest sprawdzana przez osobę z niepełnosprawnością, która weryfikuje, czy wszystkie wytyczne zostały zachowane oraz czy strona jest przyjazna dla osób z niepełnosprawnością. Dodatkowo każde wdrożenie kończy się szczegółowym szkoleniem, podczas którego omawiane są zagadnienia związane z zasadami redagowania treści zgodnie ze standardem WCAG 2.1 poziom AA.
Druga strona WCAG 2.1
Dostosowanie strony internetowej do WCAG 2.1 poprawia ogólną użyteczność strony internetowej. Informacje w niej zawarte są łatwe do odnalezienia, a jej przeglądanie nie męczy wzroku. Dodatkowo zachowanie zgodności ze standardem WCAG 2.1 poprawia indeksowalność strony, czyli jej pozycję w wynikach wyszukiwania.